Jak funguje odklad splátek?

on

|

views

and

comments

Máte potíže se splácením půjčených peněz v určeném termínu? V aktuální ekonomicky nestabilní době se ve finančně vypjaté situaci ocitá i spousta dříve dobře zajištěných domácností. Pokud je to také váš případ, nemáte se rozhodně za co stydět. Existuje totiž i řešení, které umožňuje odložení splátek úvěru po dobu až několika měsíců. Je ale nutné nečekat a vzniklý problém začít s poskytovatelem půjčky řešit skutečně zavčasu.

Žádost o odklad splátek má své náležitosti. Instituce také může vaši žádost zamítnout

Zažíváte právě stresující období, protože se marně snažíte vymyslet, jak co nejefektivněji vyřešit, že nemůžete splácet svůj dluh vůči věřiteli? V takovém případě se neprodleně obraťte na bankovní či nebankovní společnost, která vám peníze půjčila. Možnost odkladu splátek je tu právě pro lidi, které finančně nepříznivá situace zahnala do kouta, a nenacházejí z ní jiného východiska. Nezáleží na tom, zda je vaším dluhem hypotéka na dvacet let, jednorázová půjčka online nebo spotřebitelský úvěr s definovaným účelem.

Nestačí ale věřitele informovat, že teď nějaký čas nebudete zrovna jedním z nejvzornějších dlužníků. Ani nemůžete očekávat, že vám věřitel automaticky vyhoví. O odklad splácení půjčky je nutné oficiálně zažádat a doložit spoustu dokumentů a důkazů o tom, že je vaše finanční situace opravdu závažná.

Většinou lze formulář s žádostí stáhnout z webových stránek dané společnosti. Vyžádat si jej ale můžete i jinak. Ideální je také žádost instituci poslat alespoň pár dní před datem, kdy byste splátku správně měli uhradit.

Jaké důvody pro odklad splátek úvěrů a hypoték uvést?

Bankovní i nebankovní společnosti se ve formulářích pro odklad splátky většinou dožadují doložení důvodu vaší žádosti. Často jde o zaškrtávání jednotlivých bodů přímo ve formuláři. K těm se pak váže povinnost žadatele o odklad doložit potřebné dokumenty.

Mezi ty patří kupříkladu potvrzení o sociálních dávkách či dávkách v nezaměstnanosti z Úřadu práce, doklad o výši příjmu, výpisy z bankovních účtů nebo potvrzení o trvání pracovní neschopnosti. Tyto podklady si finanční instituce může vyžádat nejen od vás, ale také od ostatních členů vaší domácnosti nebo od spoludlužníků. Najdou se ale i finanční instituce v bankovním i nebankovním sektoru, které tuto informaci z vlastního rozhodnutí nevyžadují.

Poskytovatel vám ale může nabídnout i jiné, individuální a mnohdy výhodnější řešení. Například úpravu splátkového kalendáře nebo restrukturalizaci úvěru. Proto je poskytnutí požadovaných náležitostí často ve vašem vlastním zájmu. Formulář ale samozřejmě vyplňujte podle pravdy.

Schválení vaší žádosti neznamená, že nemusíte platit nic

Odložení splátek vašeho úvěru nebo hypotéky by mělo být až tím nejzazším řešením. A to zmiňujeme nejen kvůli negativnímu zápisu u vašeho jména v registrech dlužníků, ale především kvůli tomu, že jde o pro vás ne zcela výhodný postup. Pokud se totiž domníváte, že se schválením žádosti splátky jednoduše odloží o dohodnutou dobu, která obvykle činí 6 měsíců, jste na omylu. Nebudete sice platit splátku jistiny, ale úroky z úvěru, tedy zhruba polovinu splátky, musíte hradit i nadále.

Taktéž je potřeba si ohlídat podmínky, které má vaše finanční společnost pro odklad splácení nastavené. Je totiž téměř standardem, že splátky, které si odložíte, musíte následně splatit naráz v jedné jediné splátce. A to také nemusí být pro člověka v náročné finanční situaci proveditelné.

Pokud byste tyto podmínky nebyli schopni splnit, čekají vás jen další potíže a sankce.

Plošné odklady splátek

V posledních letech jste mohli zaregistrovat, že existovala možnost takzvaného plošného odkládání splátek. Naposledy tomu tak bylo v období koronavirové pandemie. Mnoho lidí nemohlo z všeobecně známých důvodů vykonávat své zaměstnání v plné míře a mělo tedy výrazně nižší příjmy. O tom, že byl zákon o odložení splátek úvěru na několik měsíců opravdu potřeba, svědčí fakt, že si o tuto možnost zažádalo přes 350.000 dlužníků.

Pokud by v takovém případě stát nezasáhl a nenabídl plošný odklad splátek, pro mnohé domácnosti by i půjčka online v minimální hodnotě znamenala riziko pádu do dluhové pasti. Této možnosti mohli využít všichni dlužníci od spotřebitelů a firem až po větší či menší podnikatele.

Velikou výhodou také bylo, že v rámci zákona o odložení splátek nedocházelo k negativnímu zápisu do registrů dlužníků, jak tomu u odkladu splátek standardně bývá.

V případě finančních problémů existuje i výhodnější alternativa odkladu splátek úvěru

Jak jsme již zmínili, individuálním odkladem splátek se červeně zapíšete do registrů dlužníků. To může být veliký problém a v některých případech může znamenat i úplnou stopkou při žádosti o další úvěr či hypotéku. Odložit splátky si ale můžete i bez zápisu do tohoto nechvalně známého mezibankovního seznamu hříšníků. Jen je potřeba na to jít jinak a ještě před sjednáním úvěru uvažovat o budoucnosti a možných rizicích, která mohou negativně ovlivnit vaši finanční situaci. Existuje totiž služba, které se říká pojištění proti neschopnosti splácet.

Jde nejčastěji o službu nad rámec finančního produktu, která je pochopitelně zvlášť zpoplatněna. Pokud ale nastane situace, jako je pracovní neschopnost, ztráta zaměstnání, nečekané zranění s následkem invalidity apod., vytrhne vám toto pojištění trn z paty. A to dokonce právě bez zápisu do onoho registru dlužníků. Alternativou může být i restrukturalizace úvěru nebo prodloužení splatnosti. I zde je ale potřeba se u věřitele informovat o konkrétních podmínkách a případných následcích.

Share this
Tags

Must-read

Jaké příjmy jsou potřeba pro získání úvěru

Vaše příjmy by měly stačit na pokrytí vašich základních potřeb a všech závazků. Náklady na živobytí banka kalkuluje normativně. Nelze tudíž argumentovat tím, že...

Jak funguje odklad splátek?

Máte potíže se splácením půjčených peněz v určeném termínu? V aktuální ekonomicky nestabilní době se ve finančně vypjaté situaci ocitá i spousta dříve dobře zajištěných domácností....

Kdy při autonehodě není třeba volat policii?

Autonehoda může překvapit každého z nás. Můžeme ji způsobit nebo být poškozenou osobou, jednoduše neznáme dne ani minuty. Ať už jsme ale na jedné nebo...
spot_img

Recent articles

More like this