Kdy při autonehodě není třeba volat policii?

on

|

views

and

comments

Autonehoda může překvapit každého z nás. Můžeme ji způsobit nebo být poškozenou osobou, jednoduše neznáme dne ani minuty. Ať už jsme ale na jedné nebo druhé straně, jsme účastníkem a je třeba podniknout určité kroky.

Při dopravní nehodě, kdy došlo k poškození vozidla, byť minimálnímu, mají účastníci nehody dvě možnosti. Buď mohou jen sepsat úřední záznam o nehodě nebo zavolat policii. Tento přístup se změnil rokem 2009, kdy bylo v rámci novely zákona č. 361/2000 sb., o provozu na pozemních komunikacích nadefinováno, kdy není nezbytně nutné volat policii k dopravní nehodě. Do té doby se policie volala vždy, a to i při sebemenších „ťukancích“. To výrazně urychlilo řešení nehod a jejich odklizení z komunikací, pojišťovny si nyní vystačí s podklady, které jim dodá pojištěná osoba. Má to však svá pravidla.

Policii není potřeba volat v případě, kdy při nehodě nebyl zraněn žádný člověk a výše škody nepřesáhla 100 000 korun. Tuto částku je ovšem, zejména v dnešní době, občas velmi těžké určit, a pokud si účastníci nehody nejsou jisti, policii by zavolat měli. To samé platí i v případě, že je sice výše škody nízká, řidiči se ovšem nedokáží shodnout na tom, kdo nehodu zavinil. Toto určení je totiž stěžejní právě pro pojišťovny a pro plnění povinného ručení. Pokud tedy na místě nehody dochází k problémům ohledně zavinění nehody, je třeba přivolat policii, která celou věc prošetří.

Pozor také, při nehodě, ke které není třeba přivolávat policii, by zároveň nemělo dojít k poškození majetku třetí osoby. Řeč je hlavně dopravních značkách, svodidlech, patnících či o lampách. Pokud k takovému poškození dojde, policie musí být u šetření přítomna.

Pokud k nehodě dojde na frekventované silnici, kde je třeba zajistit provoz a bezpečí účastníků nehody, policii by řidiči taktéž měli zavolat. Pomohou tím urychlit provoz ostatních aut a policejní majáky upozorní přijíždějící řidiče, že je třeba na aktuálním místě zvýšit pozornost.

Nenastane-li však žádná z výše zmíněných situací, stačí, když řidiči pro pojišťovnu vyplní záznam o nehodě. „Ideální je vyplnit celoevropsky uznávaný formulář. Ten řidiči dostávají od pojišťoven v rámci sjednání povinného ručení a měli by ho mít vždy v autě. Pokud ho nemají, doporučuji volat na asistenční linku pojišťovny, u které je poškozený pojištěn. Specialista na telefonu mu poradí, jaké náležitosti bude pojišťovna potřebovat a bez čeho z místa nehody určitě nemá odjíždět,“ říká Aleš Rothbarth, expert z internetového srovnávače pojištění Klik.cz.

A jak formulář vyplnit? Nejedná se o nic složitého, formulář má tři části. Společnou pro viníka i poškozeného, modrou pro viníka a žlutou pro poškozeného. Formulář musí obsahovat datum a místo nehody, a to co nejpřesnější popis místa jako takového, nestačí jen adresa. Dále je třeba vyznačit, že nebyl nikdo zraněn a nebylo poškozeno nic jiného než vozidla účastníků nehody (to platí, když k nehodě nevoláte policii). Nezapomeňte také uvést jména, adresy a kontakty případných svědků nehody, osobní údaje účastníků nehody a údaje o všech vozidlech. Na formuláři také musí být zaznamenána pojišťovna viníka, která bude vyplácet škodu.

„Pro pojišťovnu je rozhodující vyznačení bodů střetu a stručný popis viditelných poškození. Celá nehoda by také měla být schematicky vykreslena, aby bylo jasné, kdo nehodu zavinil. Zároveň velmi doporučuji vozidla, jejich poškození a místo nehody vyfotit a do formuláře napsat, že existuje fotodokumentace. Formulář musí také doprovázet podpisy poškozeného i viníka, bez nich je formulář neplatný,“ uzavírá Aleš Rothbarth za Klik.cz.

Share this
Tags

Must-read

Kdy při autonehodě není třeba volat policii?

Autonehoda může překvapit každého z nás. Můžeme ji způsobit nebo být poškozenou osobou, jednoduše neznáme dne ani minuty. Ať už jsme ale na jedné nebo...

Bohatý zvuk / Luxusní design

Nová bezdrátová sluchátka EAH-AZ40 od značky Technics splní vše, co si posluchač může přát. Legendární japonská zvuková kvalita zajistí komfortní a čistý zvuk nejen...

Kameny pro lepší psychickou pohodu

Velmi oblíbené ve špercích jsou minerální kameny nebo drahokamy. Ty mohou být nejen do daleka zářící okrasou, ale také působit pozitivně na psychiku a...
spot_img

Recent articles

More like this