Nechtěla, aby její dítě čelilo rakovině. Je těžké vysvětlovat okolí, že matkou nebudu

on

|

views

and

comments

„Nechtěla jsem podstupovat možnost, že naše dítě bude již v mladém věku stát tváří v tvář smrti a počítat šanci na přežití na procenta. Je náročné to vysvětlovat lidem, zklamat jejich a nesplnit očekávání, které ode mě mají.“

Prosinec 2017 si budu pamatovat zřejmě navždy. Měla jsem 32 let a při sprchování jsem na prsu ucítila malou, velmi tvrdou kuličku, která tam neměla být. Přiznávám, do té doby jsem si nikdy samovyšetření nedělala a zanedbávala jsem i preventívky. Žila jsem úplně jinak, než žiji dnes.

V té chvíli jsem ještě netušila, že jsem nositelkou BRCA genu. To je ten, pro který si i herečka Angelina Jolie kdysi nechala preventivně odstranit prsa, vaječníky a vejcovody, a při kterém je vysoká šance na rozvinutí rakoviny těchto orgánů.

Dominika Nevrlová (35)

Když měla 32 let, diagnostikovali její rakovinu prsu. Zároveň zjistila, že je nositelkou tzv. BRCA genu, jehož mutace zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků a je dědičný. Po absolvování operace, chemoterapie a po odstranění prsů a vaječníků se rozhodla preventivně nemít děti. V současnosti je v remisi. Žije v Bratislavě.
Ten příběh je podobný mému. Po pár dnech po nalezení bulky mi diagnostikovali rakovinu prsu. Jednat bylo třeba rychle, už o dva týdny mi chirurg naplánoval operaci a naznačil mi, že po ní bude pravděpodobně následovat chemoterapie.

Když jsem v to odpoledne odcházela od lékaře a čekárna byla zcela prázdná, najednou jsem pocítila, že jsem v tom jediná na světě. Musela jsem se nečekaně konfrontovat se strachem ze smrti.

Dnes už naštěstí vím to, co jsem ve skutečnosti potřebovala vědět hned – že se to děje mnohem častěji, než jsem si myslela. Mnohé ženy, které to zažili, žijí dál dlouhá léta.

No byl leden 2018 a já byla přesvědčená, že se nedožiju léta.

Mateřství nebo zákrok? Vyberte si

V té době jsem měla už několik let stálého partnera, se kterým jsme dodnes. Nikdy nedal najevo, že by pochyboval o mém vyléčení. Byl pro mě silnou oporou, žertoval, volal mě ven mezi lidi, na výlety, venčit psa.

Nemoc nás jako pár v podstatě posílila. Navzdory vedlejším účinkem léčby, která mě čekala následující měsíce, jsme jako partneři fungovaly plnohodnotně v každé oblasti.

Share this
Tags

Must-read

V partnerovi není potřeba hledat vše, postačí sedm hlavních vlastností

Hledáme v nich lásku, vášeň, porozumění, intimitu, podporu, ale i přátelství, spolupráci, společné hodnoty, jistoty, sex. Partnerské vztahy nabízejí vše ze zmíněného a zřejmě...

Rakovinu prsu jí zjistili po porodu: Najít v sobě sílu zabojovat a zvítězit stojí za to

"Ve věku, v jakém jsem onemocněla, jsem se vymykala tabulkám. Moje onkologických mi loni navrhla, abychom ozařováním utlumily činnost vaječníků, aby se onemocnění nevrátilo....

Onemocněla na rakovinu: Zvažovala jsem alternativní léčbu, přesvědčily mě až lékařky

"Na setkání s kamarádkami v restauraci se některé najednou rozplakaly. Bylo jim prý líto, co se mi stalo a jsou z toho nešťastné. Mně...
spot_img

Recent articles

More like this