V partnerovi není potřeba hledat vše, postačí sedm hlavních vlastností

on

|

views

and

comments

Hledáme v nich lásku, vášeň, porozumění, intimitu, podporu, ale i přátelství, spolupráci, společné hodnoty, jistoty, sex. Partnerské vztahy nabízejí vše ze zmíněného a zřejmě ještě víc, ale jen málokdy vše najednou.

I psychologové a psycholožky, kteří se zabývají vztahy, stále více zdůrazňují, že jeden člověk jako partner nedokáže zasytit všechny naše potřeby.

„Chceme, aby byl multifunkční, a to se reálně nedá. I toto je jedna z věcí, kterou si lidé neuvědomují, tedy to, že život si prostě musíme naplňovat z různých zdrojů,“ řekla v minulosti pro SME vztahová terapeutka Marie Kubišová.

Přesto všichni touží po zdravém vztahu, ve kterém si dokáží naplňovat své potřeby. Přestože každý má trochu jiné hodnoty a představy, existují odborné rady o tom, které lidské kvality bychom v příštím životním partnerovi nebo partnerce měli prioritně hledat.

Jaké jsou psychologické pohledy

Jelikož žádný vztah není bezproblémový a bezkonfliktní, dobrým předpokladem jeho trvanlivosti je schopnost tyto problémy zvládat, řešit a komunikovat o nich.

Některé lidské vlastnosti jsou proto vhodnější a do určité míry napovídají, zda se s daným člověkem přes problémy dostaneme jednodušší a zda dokonce dokážeme vztah ještě pozvednout.

„Možná neexistuje nic takového jako dokonalý partner, ale ideálního partnera můžete najít iv někom, kdo na sobě jako člověk zapracoval a posunul se i na hlubší úrovni,“ konstatuje psycholožka a výzkumná pracovnice z The Glendon Association Lisa Firestonová.

Psychoanalytické a psychoterapeutka Hilary Jacobs Hendelová shrnuje ideální vlastnosti člověka následovně: „Někdo, kdo si cení empatii a emocionální intimitu a rozumí důležitosti konverzace při řešení problémů. Musí mít znalosti o tom, jak fungují emoce a mozek v intimních vztazích nebo alespoň být ochoten se to naučit. Měl by být ochoten diskutovat o hodnotách vztahu. „

Share this
Tags

Must-read

V partnerovi není potřeba hledat vše, postačí sedm hlavních vlastností

Hledáme v nich lásku, vášeň, porozumění, intimitu, podporu, ale i přátelství, spolupráci, společné hodnoty, jistoty, sex. Partnerské vztahy nabízejí vše ze zmíněného a zřejmě...

Rakovinu prsu jí zjistili po porodu: Najít v sobě sílu zabojovat a zvítězit stojí za to

"Ve věku, v jakém jsem onemocněla, jsem se vymykala tabulkám. Moje onkologických mi loni navrhla, abychom ozařováním utlumily činnost vaječníků, aby se onemocnění nevrátilo....

Onemocněla na rakovinu: Zvažovala jsem alternativní léčbu, přesvědčily mě až lékařky

"Na setkání s kamarádkami v restauraci se některé najednou rozplakaly. Bylo jim prý líto, co se mi stalo a jsou z toho nešťastné. Mně...
spot_img

Recent articles

More like this