V partnerovi není potřeba hledat vše, postačí sedm hlavních vlastností

on

|

views

and

comments

Hledáme v nich lásku, vášeň, porozumění, intimitu, podporu, ale i přátelství, spolupráci, společné hodnoty, jistoty, sex. Partnerské vztahy nabízejí vše ze zmíněného a zřejmě ještě víc, ale jen málokdy vše najednou.

I psychologové a psycholožky, kteří se zabývají vztahy, stále více zdůrazňují, že jeden člověk jako partner nedokáže zasytit všechny naše potřeby.

„Chceme, aby byl multifunkční, a to se reálně nedá. I toto je jedna z věcí, kterou si lidé neuvědomují, tedy to, že život si prostě musíme naplňovat z různých zdrojů,“ řekla v minulosti pro SME vztahová terapeutka Marie Kubišová.

Přesto všichni touží po zdravém vztahu, ve kterém si dokáží naplňovat své potřeby. Přestože každý má trochu jiné hodnoty a představy, existují odborné rady o tom, které lidské kvality bychom v příštím životním partnerovi nebo partnerce měli prioritně hledat.

Jaké jsou psychologické pohledy

Jelikož žádný vztah není bezproblémový a bezkonfliktní, dobrým předpokladem jeho trvanlivosti je schopnost tyto problémy zvládat, řešit a komunikovat o nich.

Některé lidské vlastnosti jsou proto vhodnější a do určité míry napovídají, zda se s daným člověkem přes problémy dostaneme jednodušší a zda dokonce dokážeme vztah ještě pozvednout.

„Možná neexistuje nic takového jako dokonalý partner, ale ideálního partnera můžete najít iv někom, kdo na sobě jako člověk zapracoval a posunul se i na hlubší úrovni,“ konstatuje psycholožka a výzkumná pracovnice z The Glendon Association Lisa Firestonová.

Psychoanalytické a psychoterapeutka Hilary Jacobs Hendelová shrnuje ideální vlastnosti člověka následovně: „Někdo, kdo si cení empatii a emocionální intimitu a rozumí důležitosti konverzace při řešení problémů. Musí mít znalosti o tom, jak fungují emoce a mozek v intimních vztazích nebo alespoň být ochoten se to naučit. Měl by být ochoten diskutovat o hodnotách vztahu. „

Share this
Tags

Must-read

Kdy při autonehodě není třeba volat policii?

Autonehoda může překvapit každého z nás. Můžeme ji způsobit nebo být poškozenou osobou, jednoduše neznáme dne ani minuty. Ať už jsme ale na jedné nebo...

Bohatý zvuk / Luxusní design

Nová bezdrátová sluchátka EAH-AZ40 od značky Technics splní vše, co si posluchač může přát. Legendární japonská zvuková kvalita zajistí komfortní a čistý zvuk nejen...

Kameny pro lepší psychickou pohodu

Velmi oblíbené ve špercích jsou minerální kameny nebo drahokamy. Ty mohou být nejen do daleka zářící okrasou, ale také působit pozitivně na psychiku a...
spot_img

Recent articles

More like this