Znáte urban gardening? Pěstovat může každý!

on

|

views

and

comments

Pěstování vlastních plodin a rostlin je velkým trendem posledních let. Současná situace ho ještě více prohloubila, protože díky němu máte zdravé bylinky i zeleninu hned po ruce. Navíc práce z domova šetří čas, takže ho zůstává více na zahradničení. A tomu se můžete kupodivu věnovat úplně všude.

Způsobů, jak se starat o užitkové plodiny, i když bydlíte v bytě, je dnes již celá řada. Bylinky jsou poměrně nenáročné a zvládnete jejich vypěstovat klidně doma v kuchyni, a to v podobě vertikální zahrádky hned nad kuchyňskou linkou. Drobnější zeleninu, jako jsou různé druhy salátů včetně rukoly, ředkvičky nebo cherry rajčat, můžete pro změnu zasadit do květináčů na parapetu. Pozor však na orientaci vůči světovým stranám. Na okně jsou nádoby vystaveny větru a dešti. Tedy musí být dobře upevněna a navíc byste z nich po každé větší bouřce měli odstranit přebytečnou vodu. Stejně tak přemíra slunce na jižní straně může velkou část vaší úrody spálit. Podobné je to s balkonem, kde však můžete rostliny částečně chránit zastíněním.

Pěstování není žádná věda
Na balkoně či terase už toho zvládnete vypěstovat mnohem více. Záleží samozřejmě na velikosti a tvaru. Úspora místa se ale hodí téměř vždy, proto volte vertikální způsoby pěstování. Pro rostliny menšího vzrůstu se hodí otevřené kovové regály s policemi, pro převislé druhy zase dřevěné konstrukce s integrovanými truhlíky zhotovené například z palet. Eventuelně na takovou konstrukci použijte závěsné květináče s háčky. Vděčné jsou také různé bedničky, do kterých stačí pomocí sponkovačky upevnit nepropustnou fólii.

šikovné řešení
Z bedniček se dá vyrobit i regál na míru, pro větší bezpečnost však nezapomeňte každou z nich připevnit ke stěně. Pak už jen stačí vložit květináče s jednotlivými druhy. Víte je použít pro pěstování jako okrasných pokojových, tak užitkových rostlin na balkoně. Pěstitelskou nádobu může zastoupit i papírový pytel vyložené igelitem. Dají se v něm pěstovat dokonce cukety nebo brambory. Truhlíky zavěšené od stropu jsou zase ideální pro převislé balkónové jahody. Z pohledu ergonomie jsou praktické velké truhlíky na nohou, ke kterým se nemusíte ohýbat a pohodlně se obhospodařují. Většinou disponují samo zavlažováním, takže jsou opravdu nenáročné.

Možností je více
Pokud byste si chtěli vypěstovat větší množství zeleniny či ovoce a nejste šťastnými majiteli zahrádky v kolonii nebo chalupě, zkuste se poptat ve svém okolí. Možná zjistíte, že nedaleko vašeho domu existuje komunitní zahrada. A když ne, můžete zkusit dát dohromady partu podobných nadšenců a založit spolek, který vdechne takovému projektu život. Řada měst a obcí dnes tuto bohulibou činnost podporuje a pomohou se sháněním vhodného pozemku nebo finanční podporou.

Nedílnou součástí péče o zahradu je i kompostování. V bytě můžete využít kompostéry, které pomocí žížal rychle přemění organické zbytky v kvalitní hnojivo. Klasický kompost lze založit v zmíněné komunitní zahradě.

Share this
Tags

Must-read

Jak funguje odklad splátek?

Máte potíže se splácením půjčených peněz v určeném termínu? V aktuální ekonomicky nestabilní době se ve finančně vypjaté situaci ocitá i spousta dříve dobře zajištěných domácností....

Kdy při autonehodě není třeba volat policii?

Autonehoda může překvapit každého z nás. Můžeme ji způsobit nebo být poškozenou osobou, jednoduše neznáme dne ani minuty. Ať už jsme ale na jedné nebo...

Bohatý zvuk / Luxusní design

Nová bezdrátová sluchátka EAH-AZ40 od značky Technics splní vše, co si posluchač může přát. Legendární japonská zvuková kvalita zajistí komfortní a čistý zvuk nejen...
spot_img

Recent articles

More like this